Logo

Skal du på Norgesferie i sommer? Statens vegvesen sitt prosjekt med tilrettelagte turistveier i hele landet har allerede blitt lagt merke til internasjonalt og er verdt å legge inn i ferieplanene.

18 utvalgte turistveier som slynger seg langs fjell og fjord, fra ishavet i nord til Jæren i sør, skal utvikles til internasjonale turistattraksjoner som skal markedsføres fra 2012. Mye er på plass og masse lovord om prosjektet er kommet allerede. NoIS bidrar med høykvalitets kart som skal brukes i bl.a. informative turistinformasjonstavler på strekningene.

Turistvegprosjektet i regi av Statens vegvesen skal nemlig legge til rette for at turistene blir presentert for det ypperste av norsk natur og design, fra bilvinduet og på arkitektoniske rasteplasser, utkikksplattformer og serviceanlegg.

Internasjonal oppsikt
Satsingen har faktisk mottatt flere priser og prosjektet vekker internasjonal oppmerksomhet for sin arkitektur. Blant annet er en vandreutstilling om den spreke arkitekturen på stoppestedene sett av mer enn 100.000 mennesker i Europa og USA.

Informasjonen om de Nasjonale turistveger vil i praksis bli formidlet både via internett, reisehåndbøker og brosjyrer, samt informasjonstavlene på vegstrekningene. Målsetningen er at prosjektet skal gi økt turisttrafikk og at turistene skal ta seg bedre tid, noe man håper skal gi økt verdiskaping i distriktene.

Arkitektoniske turisttavler 
- Sammen med tekst og bilder er kart hovedelementene i informasjonsformidlingen, forteller Kaja Lunde, den som har vært ansvarlig for kartproduksjonen i NoIS.

- Turisttavlene tilpasses de forskjellige arkitektoniske miljøene de skal stå i, med tradisjonelle, men spesielle arkitektuttrykk i tre, stein, glass, betong og stål. Spesielt er det moro å tenke på at de skal stå der lenge og være varig, sier hun stolt.




Se nederst i artikkelen for bildehenvisning


Stor kartproduksjon

Det er både et komplekst og omfattende oppdrag NoIS har vunnet. En stor kartproduksjon med krav til høy kvalitet og detaljerte krav til utseende og format. Naturlig nok, ettersom informasjonselementene skal bidra til både reiselyst og god veiledning på reisen.

- Med krav til at de 140 kartbladene skal være enkle å oppfatte, konsistente i uttrykket og være i innbyrdes harmoni, har vi fått bruk for all vår kartografikompetanse, sier Lunde. Hvert kartblad er i målestokk 1:25.000 og utsnittene på ferdige kart 50 x 50 cm.

Samarbeid om kartografien
Noe som er spesielt viktig for Vegvesenet i kartleveransen er at de også skal kunne gjøre en del kartredigering selv. Stor vekt ble derfor lagt på både kartverktøy og kartografisk kompetanse da de valgte leverandør.

- Følgelig har vi samarbeidet nært med grafikere i Vegvesenet for å etablere det kartografiske uttrykket, fortsetter Kaja Lunde. - Dette uttrykket er så standardisert i hele kartserien. Vi kombinerer reliefflag med standard kartlag for å lage et visuelt godt lesbart kartprodukt.



Informasjonstavler i jern ved øvre Oscarshaug, Nasjonal Turistveg Sognefjellet.


Brukt egne verktøy
I hovedsak har NoIS benyttet egne verktøy i oppdraget. For produksjon av kartlag benyttes ISY WinMap Pro. Relieffene med skyggeeffekter produseres ved hjelp av GeoMedia Grid og GeoMedia Terrain. Og for å gjøre arealtemaer som skog, dyrket mark, vann, myr osv. mer naturtro, legges effekter på ved hjelp av Adobe-verktøy, der også alt til slutt sammenstilles.

Det hele er basert på N50 datagrunnlag fra Kartverket, sammen med Sentralt Stedsnavnregister (SSR) for stedsnavn. Det er også laget egne fonter med støtte for samiske tegn for uttegning av tekst fra SSR.

Da gjenstår det bare å se om turistene finner frem til turistvegene…


Planlegg Norgesferien på www.nasjonaleturistveger.no.
________________________________________________________________________

1) Kunstinstallasjonen "Uten tittel" ved Lyngvær i Vågan, Nasjonal turistveg Lofoten. Installasjonen består av delvis transparante speil. Den inngår i prosjektet Kulturlandskap Nordland. Kunstner: Dan Graham. ©Foto: Steinar Skaar / Statens vegvesen

2) Utsiktspunktet Stegastein på Nasjonal turistveg Aurlandsfjellet. Tegnet av arkitekt Todd Saunders,Saunders & Wilhelmsen. ©Foto: Bjørn Andresen / Statens vegvesen

3) Flydalsjuvet utsiktsplass med toalett, Nasjonal turistveg Geiranger-Trollstigen. Arkitekt: 3RW; Sixten Rahlff. ©Foto: Hege Lysholm / Statens vegvesen

4) Steinskulptur av Knut Wold på rasteplassen Mefjell, Nasjonal turistveg Sognefjellet. I bakgrunnen sees Smørstabbreen og Smørstabbindane. ©Foto: Rune Nilsson for Statens vegvesen

5) Interiør i servicebygg ved Jektvik fergekai, Rødøy, Nasjonal turistveg Helgelandskysten nord. Arkitekt: Carl-Viggo Hølmebakk. ©Foto: Magne Myrvold / Statens vegvesen

6) Et av Norges mest spesielle toalettbygg på Hereiane rasteplass ved Hardangerfjorden. Nasjonal turistveg Hardanger, fylkesveg 550 i Jondal. Arkitekt: Asplan Viak - Knut Hellås / 3 RW - Susanne Pushberger. ©Foto: Jørn Hagen /Statens vegvesen

7) Ørnesvingen utsiktspunkt, Nasjonal turistveg Geiranger-Trollstigen. Arkitekt: 3RW; Sixten Rahlff. ©Foto: Steinar Skaar / Statens vegvesen

Søk
<september 2010>
mationtofr
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910
ISY Prosjekt Økonomi - Demo